Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

ADAM BAŁDYCH TRIO

25 Lis 21:30

80PLNAdam Bałdych zaprosił tym razem do współpracy dwóch niezwykle kreatywnych muzyków – gitarzystę Szymona Mikę oraz pianistę Krzysztofa Dysa, tworząc nowy projekt, którego mianownikiem są silne muzyczne osobowości, instrumenty strunowe, oraz nieskrępowana improwizacja.

Punktem odniesienia dla Bałdycha jest jego europejska tradycja wynikająca z muzyki poważnej i folkloru. W Adam Bałdych Trio artyści realizują m.in. kompozycje artystów epoki Średniowiecza i Renesansu. Poszukiwania korzeni i ich kontekstu w dzisiejszej muzyce stały się założeniem zespołu, który ponadczasowe kompozycje Hildegardy z Bingen, Wacława z Szamotuł czy Thomas Tallisa wprowadza w świat współczesnych technik wykonawczych, sonorystyki i jazzu.

„Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem, co więcej, na tle wymienionych artystów, niekwestionowanych, prawdziwych filarów jazzu, Bałdych zdaje się
być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny”.

Piotr Iwicki – Jazz Forum


Adam Bałdych – skrzypce
Szymon Mika – gitara
Krzysztof Dys – piano

bilety: 80zł

ADAM BAŁDYCH


fot. Margo Tiałka

Skrzypek, kompozytor, urodzony 18.05.1986 w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za wirtuoza skrzypiec.

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem
żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Artysta oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Adam Bałdych świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.
W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA.

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album „Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli. 30 maja 2014 roku ukazał się jego kolejny album dla ACT MUSIC nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany „The New
Tradition”. Trzeci album dla niemieckiej wytwórni to Adam Bałdych & Helge Lien Trio „Bridges” wydany 28 sierpnia 2015. 25 sierpnia 2017 roku ukazał się najnowszy album Bałdycha z Helge Lien Trio oraz Tore Brunborgiem na saksofonie zatytułowany „Brothers”.

W czerwcu 2016 roku Adam Bolesław Bałdych został odznaczony „ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI” przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz odznaką honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego
świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013, 2015 oraz 2016 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, Leszek Możdżer, Billy Cobham, Aaron Parks, Jacob Karlzon, Lars Danielsson, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C) oraz poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet).

Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę twórczości kompozytorskiej pisząc na duże składy – w 2014 roku cykl
utworów „Mozaika” na orkiestrę i kwintet jazzowy – odnoszący się do mieszanki kulturowej ludności napływowej na tzw. Ziemie Odzyskane i czerpiący z ich tradycji oraz w 2015 – „Mozaika Impresje” – na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową na zamówienie Baltic Neopolis
Orchestra ze Szczecina.

https://www.facebook.com/AdamBaldychMusic/

http://www.adambaldych.com/

KRZYSZTOF DYS

Jeden z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej, urodzony w 1982 roku. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt
w klasie fortepianu jazzowego. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej jak i muzyki jazzowej.

Współpracuje m.in. z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem, współtworząc wraz z nim i perkusistą Hubertem Zemlerem trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Krzysztof Dys współpracuje także z uznanym trębaczem Maciejem Fortuną. Jako duet nagrali cieszący się uznaniem album „Tropy”, który zdobył drugie miejsce w kategorii najlepszy album roku w zestawieniu portalu jazzowego polish-jazz-blog-spot (2013). Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem „Kocinem” Kocińskim
(saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów i szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Dys jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej. Od wielu lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską.

SZYMON MIKA

Jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, urodzony w roku 1991. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród
i wyróżnień.

Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie.

Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce
i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy
Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami.

Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty – Joachim Mencel
Artisena, Piotr Budniak Essential Group, Adam Kawończyk Quartet, Ida Zalewska Quintet czy Adam Bałdych Sextet.

Komponuje także autorską muzykę, jej próbki znalazły się do tej pory na płytach Organ Spot, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet oraz najnowszym albumie nagranym z udziałem wybitnego perkusisty z Izraela Zivem Ravitzem – „Unseen”.

www.szymonmika.com

www.facebook.com/szymonmikamusic

Szczegóły

Data:
25 Lis
Czas:
21:30
Koszt:
80PLN