Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

MARITA ALBAN JUAREZ QUARTET

27 Sty 21:30

30PLN - 40PLN

Marita Alban Juarez – wokal
Dominik Wania – piano
Andrzej Święs – kontrabas
Jose Manuel Alban Juarez – perkusja

wstęp: 30/40 pln

FOT WOJCIECH NIESPIALOWSKI / TS

Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków, wokalistkę Maritę i perkusistę José Manuela w 2011 r.

Marita od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych; szerszej publiczności znana jest też z TV jako prezenterka dokumentów i programów o muzyce klasycznej m.in Efekt Chopina Chopin Reloaded, 2010. prod. VisionHouse/BBCWorld…

Dominik Wania, obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami za debiut i dla najlepszego pianisty jazzowego, poza intensywną działalnością koncertową, na gruncie muzyki improwizowanej – współczesnej, jazzowej z elementami elektroniki fascynuje się Mauricem Ravelem i jemu poświęcił debiut swojego zespołu. Stale grywa z Tomaszem Stańko i muzykami związanymi z wytwórnią ECM. Wykłada improwizację jazzową w Krakowie w Akademii Muzycznej.

José Manuel jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem, oprócz latin-jazzu angażuje się w muzyką współczesną, elektroniczną, bierze udział w eksperymentalnych projektach soundsystemowych, ponadto jest członkiem hip-hopowej grupy Łona & The Pimps oraz założycielem kolektywu – orkiestry salsowej Salsa Central.

Andrzej Święs ma w dorobku dziesiątki płyt i od lat jest jednym z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, występował m.in. z Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard i wszystkimi mistrzami polskiego jazzu. Od kilku lat co roku nominowany za swoje nagrania do nagród polskiej fonografii Fryderyk.

Płyta kwartetu Marity Albán Juárez „Aguas Calientes” ukazała się latem 2015 r. nakładem hiszpańskiej wytwórni YoukaliMusic.

https://www.facebook.com/MaritaAlbanJuarezQuartet/

„Muzyka bywa kwestią mody. Nagle wybucha moda na reaggae i wszyscy słuchają, choć Polacy z rastafarianami i Jamajką nic wspólnego nie mają. Ale muzyka jest też kwestią jakości i smaku. Czasem nieprzemijającej jakości i wiecznego smaku.

„Aguas calientes” zespołu Marity jest wyśmienicie zagrana i zaśpiewana. Przywraca publiczności najprzedniejszą muzykę z dawnych lat i odległych krain: Brazylii, Kuby Peru, gdzie muzyka jest chlebem życia znacznie bardziej niż u nas. Płyta wydana w Hiszpanii przez YoukaliMusic odzyskuje dla polskich słuchaczy afro latynoską muzykę, w tym zwłaszcza nieśmiertelną brazylijską bossa novę

Tom Jobim, Vinicius de Moraes, Joao Gilberto, Toquino Edu Lobo, Elis Regina nie umrą nigdy, choć przechodzić mogą przez czyściec zapomnienia i przytłoczenia popem czy baile funki.

Jeśli kto pamięta „Aguas de marco” w niepowtarzalnie erotycznym wykonaniu Toma Jobima i królowej Elis Reginy, najsławniejszą pieśń w całej historii brazylijskiej muzyki, to dryg, z jakim śpiewa ją Marita i jej zespół przyprawi go o łzy wzruszenia. Ta dziecinna wyliczanka okruchów życia, które człowiek widzi, słyszy, smakuje i czuje, to pieśń miłosna niczym z sonetów Szekspira:

„To kij, a to kamień, to koniec drogi, a to ogarek, to szczypta samotności, a to kawałek szkła, to życie, a to słońce, to noc, a to śmierć, to pętelka, a to haczyk, (….) to wiatr, a to koniec zbocza, (…) to belka, a to pustka, (…) to deszcz, kiedy pada, a to pogawędka nad rzeką w marcową słotę, (…) to ptak w garści, a to kamień w procy, (…) to stopa, a to grunt pod nogami, (…) to deszcze marcowe na koniec lata, a to obietnica życia w twoim sercu”. Marita Quartet to Prze-Muzyka!”

Maciej Stasiński, dziennikarz Gazety Wyborczej i korespondent La Vanguardia

 

Szczegóły

Data:
27 Sty
Czas:
21:30
Koszt:
30PLN - 40PLN