Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

SŁAWEK PEZDA – TRIBUTE TO TENOR LEGENDS vol. 5: DEXTER GORDON

08 Lut 21:30

30PLN - 35PLN

Tribute to Tenor Legends to cykl koncertów, który powstał w 2019 r. z inicjatywy Sławka Pezdy. Seria ta jest poświęcona twórczości najwybitniejszych saksofonistów tenorowych, którzy zainspirowali wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy z koncertów to szansa na zapoznanie się z muzyką gigantów saksofonu, a także możliwość posłuchania wybitnych gości zapraszanych na każde z tych wydarzeń.

W piątej odsłonie Sławek Pezda zaprezentuje twórczość Dextera Gordona.

Sławek Pezda – tenor sax

Wojciech Groborz – piano

Maciej Kitajewski – kontrabas

Arek Skolik – perkusja

*wstęp: 30/35 pln

Dexter Keith Gordon (ur. 27 lutego 1923 w Los Angeles, zm. 25 kwietnia 1990 w Filadelfii) – amerykański saksofonista jazzowy, kompozytor, lider zespołów, pedagog i aktor.

Jeden z najbardziej liczących się w muzyce jazzowej saksofonistów tenorowych, poruszający się w stylistyce bebopu i hard bopu. Wystąpił w kilku filmach, m.in. w Round Midnight (1986), w którym grał postać nieco autobiograficzną – jazzowego saksofonistę Dale’a Turnera (pierwowzorami byli jednak dwaj inni muzycy: Lester Young i Bud Powell). Za rolę tę Dexter Gordon otrzymał nominacje do Oscara (w kategorii: Najlepszy aktor pierwszoplanowy) i Złotego Globu (Najlepszy aktor w dramacie). Laureat NEA Jazz Masters Award w 1986r.

Sławek Pezda – ur. 29. 10. 1988 r. w Kolbuszowej, rozpoczął naukę gry na saksofonie altowym w wieku 10 lat od literatury muzyki klasycznej, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Mielcu, uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Tarnowie, gdzie zafascynował się jazzem, a w dalszych latach rozwijał swoje zainteresowanie tym gatunkiem podczas studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie w katedrze jazzu i muzyki współczesnej.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o różnorodnej stylistyce muzycznej takich jak Jazz Juniors, Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festival, Klucz do Kariery, Novum Jazz Festival, Baszta Jazz Festival, Art Of Improvisation, zarówno jako solista, jak i członek zespołów.  Nagrał wiele albumów studyjnych oraz koncertowych.

Obecnie współtworzy takie zespoły jak Mike Parker’s Trio Theory i Mike Parker’s Meta z którymi zagrał kilkaset koncertów w Europie oraz autorski projekt- The Flash! gdzie łączy ze sobą takie gatunki muzyczne jak rock, jazz, drum’n’bass i wiele innych.

Szczegóły

Data:
08 Lut
Czas:
21:30
Koszt:
30PLN - 35PLN