Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

PAWEŁ KACZMARCZYK – DIRECTIONS IN MUSIC: ZBIGNIEW SEIFERT

11 Kwi 21:30

PLN35 - PLN45

III DIRECTIONS IN MUSIC NIGHTS

Z OKAZJI 18-TYCH URODZIN KLUBU HARRIS

KACZMARCZYK/SMOCZYŃSKI/REK/DZIEDZIC

Directions In Music: ZBIGNIEW SEIFERT

11.04 seifert

Mateusz Smoczyński – skrzypce

Paweł Kaczmarczyk – piano

Vitold Rek – kontrabas

Krzysztof Dziedzic – perkusja

Bilety: 35 pln ( przedsprzedaż do 31.03, studenckie)/45 pln
Karnet (4 koncerty): 120 pln (do 31.03)

Rezerwacja miejsc możliwa jedynie po zakupie biletów.

DIRECTIONS IN MUSIC

Directions in Music, zapoczątkowany przez Pawła Kaczmarczyka we wrześniu 2010 roku, to projekt, który jest wynikiem muzycznych fascynacji tego młodego i utytułowanego pianisty jazzowego. Ma na celu przekrojową prezentację twórczości najwybitniejszych osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy koncert to nie tylko spotkanie z historią muzyki jazzowej, ale także możliwość posłuchania na żywo wybitnych gości zapraszanych przez Pawła Kaczmarczyka.

ZBIGNIEW SEIFERT

(1946 -1979)

Jeden z najbardziej oryginalnych i z całą pewnością najważniejszych polskich muzyków jazzowych.

Jego pierwsze kontakty z muzyką rozpoczęły się we wczesnym dzieciństwie. Już jako sześciolatek grał na skrzypcach, a w szkole średniej na saksofonie altowym. Był jednym z najbardziej utalentowanych studentów szkoły muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, którą z wyróżnieniem ukończył w klasie skrzypiec w 1970 r.

Do muzyki jazzowej zawiodła go wielka fascynacja muzyką Johna Coltrane’a. W połowie 60. lat założył nawet własny kwartet w znacznej mierze wzorowany na słynnym coltrane’owskim combo. Niedługo potem, w 1968 r. wszedł do składu grupy Tomasza Stańki, z którą grał nieprzerwanie do 1973 r. W tym czasie ostatecznie porzucił saksofon altowy na korzyść skrzypiec. Jeszcze w trakcie współpracy z Stańką Seifert rozpoczął rozwijać własne koncepcje grania jazzu i tworzyć własne zespoły.

Warto w tym momencie wspomnieć kwartet zaprezentowany w 1968 r podczas wrocławskiego festiwalu Jazz nad Odrą, z Janem Gonciarczykiem – kontrabas, Janem Jarczykiem – fortepian i Januszem Stefańskim – perkusja. To z tym zespołem rok później Seifert zdobył laur zwycięzcy w kategorii zespołowej, a jako solista drugą nagrodę indywidualną. W tym samym roku, z tym samym kwartetem wystąpił podczas węgierskiego festiwalu Nagykőrős, gdzie jednogłośnie uznany został za najlepszego instrumentalistę. Autorski kwartet Seiferta często koncertował w Europie zachodniej, zwłaszcza w RFN.

Seifert stawał się ważną postacią także i europejskiej sceny, a kontrakty koncertowe realizowane za granicą doprowadziły go do nawiązania szerokich kontaktów z europejskimi muzykami. Zaczął pojawiać się w zespołach Alberta Mangelsdorffa, grywać z Joachimem Kühnem, Chrisem Hinze, Wolfgangiem Daunerem oraz zwrócił na siebie uwagę jazzmanów amerykańskich Charliego Mariano czy wielkiego McCoya Tyner.

Pojawienie się na europejskiej scenie jazzowej tak oryginalnego improwizatora i doskonałego pod względem technicznym instrumentalisty zaowocowało w końcu pojawieniem się propozycji płytowych. W kolejce po muzykę Seiferta ustawiali się managerowie z Capitol Records oraz wielcy promotorzy jazzu w Europie, jak Joachim Ernst Berendt – który w tym czasie właśnie postanowił zaistnieć na rynku jazzowym także jako wydawca płyt.

PAWEŁ KACZMARCZYK

21.10  headhunters

Ur. 8. lutego 1984 roku w Krakowie – polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman.

„Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.”Howard Reich – CHICAGO TRIBUNE

Trzeci album artysty „Complexity in Simplicity” wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku” (JAZZ FORUM).

Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej”w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody „FRYDERYK” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku.

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.

Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, , Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski.

http://www.pawelkaczmarczyk.com/

https://www.facebook.com/pages/Paweł-Kaczmarczyk-Audiofeeling-Band/10150151196775217

MATEUSZ SMOCZYŃSKI

11.04 smoczynski

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Jest skrzypkiem jazzowym, który zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu „Kalatówki” z kwintetem Jacka Namysłowskiego. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Współpracuje ze znakomitymi Polskimi muzykami jak Zbigniew Namysłowski, Władysław Sendecki, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Maciej Strzelczyk, Janusz Skowron, Janusz Olejniczak, Kazimierz Jonkisz, Adam Sztaba czy Krzysztof Herdzin. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Wielokrotnie koncertował z niemiecką grupą schultzing. Na drugiej edycji festiwalu Zbigniew Seifert in Memoriam w Berlinie miał okazję wystąpić z takimi muzykami jak Richie Beirach, Ack van Rooyen oraz Glen Moore. Jest liderem kwintetu, z którym nagrał dwie płyty: „Inspirations” oraz „Expressions”. W roku 2007, po sukcesach pierwszego albumu, otrzymał stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, a w czerwcu 2008 roku został uhonorowany Jazzowym Oskarem w kategorii Nadzieja Melomanów Roku 2007. Wiosną 2010 roku miała miejsce premiera płyty „Simultaneous Abstractions” z kolejnym projektem Mateusza – New Trio, w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat – Jan Smoczyński na organach Hammonda oraz gwiazda rosyjskiej perkusji – Alexander Zinger. Album ten został nominowany do nagrody Fryderyk przyznawanej przez Akademię Fonograficzną w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”. W 2013 roku została wydana druga płyta New Trio  – „Perpendicular Realities”. Mateusz Smoczyński jest współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Z zespołem tym w 2011 roku wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz po raz drugi otrzymał stypendium w programie „Młoda Polska” i „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Roku 2010. W czerwcu 2011 roku Atom String Quartet wydał debiutancką płytę – „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kilka miesięcy później, nakładem wytwórni Kayax pojawiła się kolejna płyta kwartetu – „Places”, która również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”. Od 2012 roku Mateusz Smoczyński jest członkiem legendarnego już amerykańskiego zespołu – Turtle Island Quartet (zdobywcy dwóch nagród Grammy).

http://www.smoczynski.pl/

VITOLD REK

11.04 rek

Vitold Rek – kontrabasista, kompozytor i nauczyciel.

Jego gra łączy wpływy jazzowe z elementami muzyki klasycznej

i wschodnioeuropejskiej muzyki ludowej.

W 2008 roku został dwukrotnie uhonorowany – platynową nagrodą w Polsce za 5-płytowy album Tomasza Stańko „1970–1975–1984–1986–1988” oraz nagrodą Jazzplattenkritik w Niemczech za płytę „Blues Forever” Emila Mangelsdorffa. Ważnym punktem w jego karierze okazał się jego recital, wydany na zaproszenie Prezydenta Niemiec Christiana Wulffa na zamku Bellevue z okazji wizyty Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.

Koncerty powiodły go także do Mozambiku, na Kubę i do Meksyku. Występował w Purcell Room w Londynie i w paryskiej Olympii. W październiku 2013 r. Rek wykonał premierową „Ellington/Mingus Suite” (komp. Pavel Klimashevsky) na kontrabas, flet (solistka Jadwiga Kotnowska) i orkiestrę kameralną (Capella Bydgostiensis) na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym.

Rek uczestniczył m.in. w takich festiwalach jak: Montreux Jazz Festival, London Jazz Festival, North Sea Jazz / Den Haag, Willisau Jazz Festival, Berlin Jazz Festival, Konwent Kontrabasistów w USA, Mexico Jazz Festival, Banlieus Bleues Festival w Paryżu oraz Jazz Jamboree.

Wśród kluczowych muzycznych partnerów Reka znaleźli się m. in. Charlie Mariano, Tomasz Stanko, John Tchicai, Albert Mangelsdorff, Karl Berger, Emil Mangelsdorff, Günter Baby Sommer, Dom Um Romao, Peter Giger, Gerd Dudek, Ralf Hübner, Christof Lauer, Heinz Sauer, Bob Degen, Makaya Ntshoko, Michael Wollny oraz Shlomo Carlebach. Ponadto współpracuje on z Frankfurt Radio HR Jazz Ensemble.

Od lat tworzy wspólne projekty z uznanymi pisarzami niemieckimi, łącząc słowo pisane z muzyką solową. Występuje z szanowanym autorem Dieterem Schenkiem, którego prace krążą wokół tematyki nazistowskich zbrodni wojennych. Miała także okazję współpracować z takimi pisarzami jak:  Johann P. Tammen, Volker Braun, Oskar Ansull, Sarah Kirsch i Kito Lorenc.  Ponadto wykłada w klasie kontrabasu jazzowego i prowadzi warsztaty dla zespołów w Hochschule für Musik w Mainz (Niemcy). Urodził się w Rzeszowie. Studiował kontrabas klasyczny na Akademii Muzycznej w Krakowie w czasie, gdy jej rektorem był Krzysztof Penderecki.

http://jazzpages.com/VitoldRek/

KRZYSZTOF DZIEDZIC

11.04 dziedzic

Perkusista z Bielska-Białej. Stale współpracuje (lub współpracował) z muzykami i zespołami tej rangi, co Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, SBB, John Lord, Nigel Kennedy. Od 2014 roku prowadzi serię darmowych warsztatów dla początkujących perkusistów „Free education for polish drummers”.

Szczegóły

Data:
11 Kwi
Czas:
21:30
Koszt:
PLN35 - PLN45