Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

PAWEŁ KACZMARCZYK – DIRECTIONS IN MUSIC: WEATHER REPORT

18 Kwi 21:30

PLN35 - PLN45

III DIRECTIONS IN MUSIC NIGHTS

CELEBRATING 18 YEARS OF HARRIS PIANO JAZZ BAR

KACZMARCZYK/BAŁDYCH/BARAŃSKI/GRZYB

Directions In Music: WEATHER REPORT

18.04 weather report

Adam Bałdych – elektryczne skrzypce

Paweł Kaczmarczyk – instrumenty klawiszowe

Michał Barański -gitara basowa

Grzegorz Grzyb – perkusja

Bilety: 35 pln ( przedsprzedaż do 31.03, studenckie)/45 pln

Karnet (4 koncerty): 120 pln (do 31.03)

Rezerwacja miejsc możliwa jedynie po zakupie biletów.

DIRECTIONS IN MUSIC

Directions in Music, zapoczątkowany przez Pawła Kaczmarczyka we wrześniu 2010 roku, to projekt, który jest wynikiem muzycznych fascynacji tego młodego i utytułowanego pianisty jazzowego. Ma na celu przekrojową prezentację twórczości najwybitniejszych osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy koncert to nie tylko spotkanie z historią muzyki jazzowej, ale także możliwość posłuchania na żywo wybitnych gości zapraszanych przez Pawła Kaczmarczyka.

WEATHER REPORT

Grupa utworzona (grudzień 1970) z inicjatywy Joego Zawinula (instrumenty klawiszowe) i Wayne’a Shortera(instrumenty stroikowe). Między innymi jej przypisywano stworzenie w latach 70. gatunku jazz rock fusion. Obaj muzycy pracowali wcześniej razem w zespole Milesa Davisa (1969-71) i wzięli udział m.in. w nagraniu jego przełomowego albumu, „Bitches Brew”. Oprócz nich w pierwszym składzie Veather Report znaleźli się także: Airto Moreira (perkusja) i Miroslav Vitous (bas). Pierwszy album nagrany dla wytwórni CBS Records wypełniły kompozycje Shortera i Zawinula. Bestsellerową płytę „I Sing The Body Electric” grupa nagrała w składzie powiększonym o Erica Gravatta (instrumenty perkusyjne) i Uma Romao (perkusja). Znalazł się na niej utwór “Unknown Soldier”, autorstwa Zawinula, przywołujący przeżycia z czasów wojny.

W połowie lat 70. grupa zaczęła wykorzystywać coraz więcej elementów rockowej rytmiki i nowoczesnej technologii. Kulminacją tego procesu był album „Black Market”, na którym Zawinul zagrał na syntezatorze, a świetny basistaJaco Pastorius wystąpił pierwszy raz z grupą (odszedł w 1980 r.), szczyt popularności zespołu przypadł na przełom lat 70. i 80. Grał on wówczas w składzie: Zawinul, Shorter, Pastorius i Peter Erskine (perkusja). W 1982 r. za perkusją zasiadł Omar Hakim z zespołu George’a Bensona. Rok później ukazał się pierwszy wokalny album grupy – „Procession” (w roli wokalistki wystąpiła Janis Siegel z Manhattan Transfer).

W połowie lat 80. Zawinul i Shorter zrealizowali solowe płyty, a w 1986 r. Weather Report przestał nagrywać i koncertować. Shorter kierował potem własnym małym zespołem, a Zawinul stanął na czele Weather Update (z gitarzystą Steve’em Khanem i Erskine’em). Hakim zdobył renomę jako ceniony perkusista sesyjny – współpracował m.in. ze Stingiem (album „The Dream Of The Blue Turtle” z 1985 r.), Erikiem Claptonem i Dire Straits (album „Brothers In Arms” z 1987 r.) Weather Report, obok Return To Forever oraz Mahavishnu Orchestra stanowił o sile jazz-rocka i fusion lat 70. Choć zespoły te znacznie różniły się stylistycznie, to znamienne jest, iż zdołały wypracować muzykę (kompozycje, brzmienie, styl) stanowiąca dziś klasykę nowoczesnego jazzu

PAWEŁ KACZMARCZYK

21.10  headhunters

Ur. 8. lutego 1984 roku w Krakowie – polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman.

„Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.”Howard Reich – CHICAGO TRIBUNE

Trzeci album artysty „Complexity in Simplicity” wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku” (JAZZ FORUM).

Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej”w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody „FRYDERYK” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku.

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.

Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, , Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski.

http://www.pawelkaczmarczyk.com/

https://www.facebook.com/pages/Paweł-Kaczmarczyk-Audiofeeling-Band/10150151196775217

ADAM BAŁDYCH

18.04 bałdych

Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec.

W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album „Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli.

Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2012 (za rok 2011) w kategorii Nadzieja Melomanów. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Mamy wreszcie nową – po Urbaniaku – gwiazdę jazzowych skrzypiec.” – Gazeta Wyborcza / Duży Format / Tomasz Handzlik

 http://www.adambaldych.com

https://www.facebook.com/AdamBaldychMusic/info?tab=page_info

MICHAŁ BARAŃSKI

***

Kontrabasista i gitarzysta basowy. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego, zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach

Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa.

GRZEGORZ GRZYB

18.04 grzyb

Perkusista, sideman, muzyk sesyjny. Jako syn i młodszy brat perkusisty gra od najmłodszych lat. Na początku muzycznej drogi najbardziej inspirowały go swing i be-bop. W późniejszym okresie zafascynowała go muzyka fusion. Jako swą wielką inspirację wymienia Jaco Pastoriusa. Znany jest ze współpracy z wieloma polskimi muzykami jazzowymi, m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim,Tomaszem Szukalskim, Wojtkiem Staroniewiczem, Maciejem Sikałą, Sławomirem Kulpowiczem, Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, a także z licznymi muzykami zagranicznymi. Od roku 2008 jest stałym członkiem krakowskiej grupy Laboratorium. Obecnie wraz z Krzysztofem Misiakiem i Filipem Sojką tworzy trio 3 Jazz Soldiers. Prowadzi również zajęcia warsztatowe, m.in. w ramach festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku.

Szczegóły

Data:
18 Kwi
Czas:
21:30
Koszt:
PLN35 - PLN45