Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

PIOTR WYLEŻOŁ – „HUMAN THINGS” (R. MAJEWSKI, P. WYLEŻOŁ, M. BARAŃSKI, M. MIŚKIEWICZ)

16 maja 21:30

PLN25 - PLN30

Wydarzenie Nawigacja

harris_piotrwylezol_fb_ad
Zapraszamy na wyjątkowy koncert. Najnowszy quartet jednego z najlepszych polskich pianistów jazzowych Piotra Wyleżoła, złożony z wybitnych jazzmanów. Słowem absolutny TOP polskiej i europejskiej sceny: Michał Barański na kontrabasie, Michał Miśkiewicz na perkusji i Robert Majewski na trąbce i flugehornie.

W programie m.in. całkowicie nowe, nie wykonywane wcześniej kompozycje lidera, Piotra Wyleżoła.

Robert Majewski – trąbka

Piotr Wyleżoł – piano

Michał Barański – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

WSTĘP: 25/30 pln

PIOTR WYLEŻOŁ

16.05 wyleżoł

Pianista, kompozytor i improwizator.

Urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10  i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.

W 1989 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie fortepianu Romany Fritzowej. w 1995 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Ireny Kryszczukajtis. w 2000 r. uzyskał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli.

Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student również był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do Kariery” – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice).

Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. W 2001 roku ukazała się pierwsza autorska płyta pianisty „Yearning“ nagrana wspólnie z Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji. Już wtedy prasa nie szczędziła ciepłych słów: „To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku.” (Jazz Forum 11.2001). W 2006 roku ukazała się druga płyta „Piano Trio” ( z Łukaszem Żytą na perkusji i Michałem Barańskim na kontrabasie). W pażdzierniku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, najnowsza płyta tria pianisty zatytułowana „Children’s Episodes”. Płyta wydana została w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. W dyskografii Piotra Wyleżoła jako lidera, poza studyjnymi płytami tria, znajdują się również dwa albumy koncertowe. Pierwszy to „Quintetu Live“, która ukazał się w 2010 roku z gościnnym udziałem Adama Pierończyka (sax) oraz Davida Doruzki (git.), oraz zarejestrowany podczas festiwalu „Jazz w Gdyni“  recital na dwa fortepiany ze Sławkiem Jaskułke i wydany pod nazwą DuoDram.

Podczas dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, jak : Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S.Bacha czy A.Vivaldiego.

Piotr Wyleżoł występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkudziesięciu krajach świata. Poza płytami nagranymi jako lider i współlider,  uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt z innymi artystami i liczba ta stale rośnie. Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

http://www.piotrwylezol.com/

ROBERT MAJEWSKI

***

Robert Majewski  jest jednym z najlepszych polskich trębaczy jazzowych. W ciągu trwającej ponad 30 lat działalności scenicznej występował z niemal wszystkimi gwiazdami polskiego jazzu, jak również z artystami światowego formatu takimi jak: N.H.O. Pedersen, Clark Terry. Nicholas Payton, Roy Hargrove, Palle Danielsson Gary Bartz, Mino Cinelu, Nils Landgren, Billy Hart, Bobo Stenson, Joey Baron.

Jego uniwersalność i kompetencja muzyczna sprawiły, że świetnie sprawdzał się jako muzyk sesyjny, współpracując i koncertując z artystami piosenki m.in. z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Katarzyną Groniec, Anną Marią Jopek, Kasią Kowalską, Grzegorzem Turnauem, Markiem Grechuta, Grzegorzem Ciechowskim, Michałem Bajorem a także z kompozytorami muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów m. in: Kraków Jazz Juniors 1983 I-sza nagroda zespołowa (zespół New Presentation), Leverkusen 1985 I-sza nagroda zespołowa (zespół New Presentation), Leverkusen 1992 I-sza nagroda dla najlepszego solisty (z zespołem In Spector Tomasza Gąssowskiego).

W roku 1995 nagrał  pierwszą firmowaną przez siebie płytę pt: „Robert Majewski plays Komeda”. Album zyskał świetną opinię krytyki i publiczności a prezentacja muzyki z tej płyty podczas Festiwalu Jazz Open w Stuttgarcie była owacyjnie przyjęta przez festiwalową publiczność oraz została utrwalona na płycie DVD.

W 1997 roku ukazała się płyta Kwintetu Roberta Majewskiego pt: „Coś dla ludzi” ,w której muzyk zaprezentował się nie tylko, jako znakomity instrumentalista  ale też jako nietuzinkowy kompozytor. Jego najnowsza płyta „My One And Only Love”, wydana w lutym 2011 roku, została nagrodzona Fryderykiem 2012, w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W jej nagraniu wzięli udział światowej sławy jazzmani: Bobo Stenson, Palle Danielsson i Joey Baron.

Ciekawym zdarzeniem w jego życiu artystycznym było zagranie głównej roli w nagrodzonym na festiwalu Jazz Film Saloon filmie „Pogłos”  w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Robert Majewski kontynuuje muzyczną tradycję  rodzinną i dlatego też po śmierci ojca, Henryka Majewskiego, grał w założonym przez ojca zespole Old Timers.

Ponadto od 1992 r. prowadzi klasę trąbki na Wydziale Jazzu i Policealnym Studium Jazzowym im. Henryka Majewskiego, działającym przy Szkole Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W latach 2008-2012 był również wykładowcą w Instytucie Jazzu w P.W.S.Z. w Nysie.

Od ponad 25 lat, swoją wiedzę i kunszt gry na trąbce prezentuje podczas warsztatów jazzowych m.in. w Chodzieży, Puławach, Brzozowie czy Lesznie.

MICHAŁ BARAŃSKI

***

Kontrabasista i gitarzysta basowy. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego, zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach

Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa.

MICHAŁ MIŚKIEWICZ

michal miskiewicz

 

Urodził się 23 maja 1977 roku. W wieku lat 13 rozpoczął naukę gry na perkusji. Trzy lata później zadebiutował na scenie jazzowej w kwartecie legendy polskiego jazzu –

Jana „Ptaszyna”Wróblewskiego; z nim nagrał swoją pierwszą płytę.

W ciągu niespełna kilku lat występował już z niemal całą czołówką polskiego jazzu nagrywając przeszło 20 płyt; warto wspomnieć takie postaci jak: Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Wojciech Karolak, Robert i Wojtek Majewscy, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski.

Michał miał również okazję zetknąć się z największymi nazwiskami światowego jazzu. Brał udział w sesji nagraniowej wraz z Busterem Williamsem i Billy Harperem. Ponadto występował na Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days ’96 z Dino Saluzzim, a w roku 1997 grał w kwartecie saksofonisty Arthura Blythe’a na Sopot Molo Jazz Festiwal. W 1998r. występował z Joe Lovano na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree.

Wydarzeniem roku 2001 było nagranie płyty „Soul Of Things” dla ECM-u w Kwartecie Stańki. Miało to miejsce w Oslo w słynnym ‘Rainbow Studio’ z udziałem producenta Manfreda Eichera. W lutym 2004 roku miała miejsce premiera kolejnego krążka Kwartetu Stańki dla ECM-u „Suspended Night”, a w roku 2006 – płyty „Lontano”. Kolejne nagrania zrealizowane dla ECM’u to „Trio”(2005), „January” (2008), „Faithful” (2011) oraz „Sprak Of Life” (2014). Płyty te zostały nagrane w trio wspólnie z Marcinem Wasilewskim i Sławomirem Kurkiewiczem i odniosły duży sukces zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyki międzynarodowej.

 

 

Szczegóły

Data:
16 maja
Czas:
21:30
Koszt:
PLN25 - PLN30