Codziennie muzyka na żywo!
JAZZ BLUES FUNK SOUL HIP-HOP...
Poniedziałek - Piątek13 - do ostatniego gościaSobota i niedziela 12 - do ostatniego gościa
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

SŁAWEK PEZDA – TRIBUTE TO TENOR LEGENDS VOL. 10: BENNY GOLSON

06 maja 21:30

40PLN - 45PLN

To już 10 odsłona cyklu Tribute to Tenor Legends. Tym razem zespół pod przewodnictwem Sławka Pezdy zaprezentuje twórczość Bennego Golsona – jednego z największych gigantów hard – bopu.

TRIBUTE TO TENOR LEGENDS to cykl koncertów, który powstał w 2019 r. z inicjatywy Sławka Pezdy. Seria ta jest poświęcona twórczości najwybitniejszych saksofonistów tenorowych, którzy zainspirowali wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy z koncertów to szansa na zapoznanie się z muzyką gigantów saksofonu, a także możliwość posłuchania wybitnych gości zapraszanych na każde z tych wydarzeń.

Sławek Pezda – tenor sax
Wojciech Groborz – pianino
Wojciech Szwugier– kontrabas
Frank Parker – perkusja

*wstęp: 40/45 pln

Benny Golson (urodzony 25 stycznia 1929) to amerykański jazzowy saksofonista tenorowy, kompozytor i aranżer. Doszedł do rozgłosu z big bandami Lionela Hamptona i Dizzy’ego Gillespiego, bardziej jako kompozytor niż wykonawca, zanim rozpoczął karierę solową. Golson jest znany jako współzałożyciel i współprowadzący The Jazztet wraz z trębaczem Artem Farmerem w 1959 roku. Od późnych lat 60. do 70. Golson był aktywnym aranżerem muzyki filmowej i telewizyjnej, przez co był mniej aktywny jako wykonawca, ale ponownie założył Jazztet w 1982 roku.

Wiele kompozycji Golsona stało się standardami jazzowymi, w tym „I Remember Clifford”, „Blues March”, „Stablemates”, „Whisper Not” i „Killer Joe”. Uważany jest za jednego z najbardziej znaczących współtwórców rozwoju hard bopu, był laureatem nagrody Grammy Trustees Award w 2021 roku.

Sławek Pezda – ur. 29. 10. 1988 r. w Kolbuszowej, rozpoczął naukę gry na saksofonie altowym w wieku 10 lat od literatury muzyki klasycznej, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Mielcu, uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Tarnowie, gdzie zafascynował się jazzem, a w dalszych latach rozwijał swoje zainteresowanie tym gatunkiem podczas studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie w katedrze jazzu i muzyki współczesnej.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o różnorodnej stylistyce muzycznej takich jak Jazz Juniors, Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festival, Klucz do Kariery, Novum Jazz Festival, Baszta Jazz Festival, Art Of Improvisation, zarówno jako solista, jak i członek zespołów.  Nagrał wiele albumów studyjnych oraz koncertowych.

Obecnie współtworzy takie zespoły jak Mike Parker’s Trio Theory i Mike Parker’s Meta z którymi zagrał kilkaset koncertów w Europie oraz autorski projekt- The Flash! gdzie łączy ze sobą takie gatunki muzyczne jak rock, jazz, drum’n’bass i wiele innych.

https://www.facebook.com/slawekpezdaquartet

Szczegóły

Data:
06 maja
Czas:
21:30
Koszt:
40PLN - 45PLN